A megfelelő gépalap a biztos működés alapvető feltétele

A megfelelő gépalap és rögzítés - a biztos működés kulcsa

A forgógépek hosszas, látszólag eredmény nélkül végzett költséges kiegyensúlyozása, tengelybeállítása, visszatérő hibái gyakran rezonanciára vagy az alap sérülésére, a rögzítés meggyengülésére vezethetők vissza. Egy speciális rezgésvizsgálati eljárás alkalmazásával egy kompresszor nem szűnő magas rezgésének oka gyorsan feltárhatóvá vált. 
 

Magas rezgés, bizonytalan üzem

Egy közel 250 kW-os motor-csavarkompresszor egység többszörös javítás után is magas, 12 mm/s (rms) rezgésszint mellett üzemelt. A felmérések során megállapításra került, hogy a korábbi rezgémérések csak a szabvány szerinti értékelést és alapvető rezgéselemzést tartalmaztak, elsősorban gépészeti hibákat megjelölve hiba okok között. Még fotosabb eseménynek számított, hogy a gépegység motorját néha másik, egyes esetekben nagyobb teljesítményű és tömegű motorral cserélték fel. A kompresszoros egység előzetes rezgéselemzése alapján a gépegység kiegyensúlyozatlansága és tengelybeállítási hibája mellett fellazulása is valószínűnek látszott.

Hibafeltárás ODS-elemzéssel 

A fellazulás helyének, kiterjedésének megállapításához az egyszerű rezgéselemzés használata körülményes. Az ilyen jellegű feladatokhoz a lényegesen hatékonyabb ún. ODS-elemzés, avagy lengéskép-elemzés alkalmazása ajánlott. Az ODS-elemzés alapja a gép lengésképének elemzése különbözó működési frekvencákon, ahol a lengésképeket speciális rezgésmérés adataiból egy erre alkalmas program jeleníti meg. A vizsgált szerkezet mozgása egy drótváz modellen vizsgálható. A modell mozgása a mért rezgéseknek megfelelő, a láthatóság érdekében felnagyított mozgás. 
Egy gépalap és tartókeret drótváz modellje
 
1. ábra Egy több szintű beton gépalap és tartókeret drótváz modellje
 
A motor csavarkompresszor egység beton alapzata három, egymásra helyezett szintből állt. A gépegység a több szintű síkbeton alapon nyugvó, I-gerendákból hegesztett tartó keretre szerelt, amely az alaphoz hat lehorgonyzó csavarral van rögzítve.

Felszakadt rögzítés

A 2. ábrán megfigyelhető aszimmetrikus mozgásból megállapítható a keret részleges felszakadása, a gép lehorgonyzásának sérülése (a tartó keret egyik oldalán). A felszakadás miatt a még ép rögzítési helyek túlterhelése megállapítható. Ez esetben javasolt a rögzítés mielőbbi visszaállítása a túlterhelés hatására valószínű fokozódó és kiterjedő károsodás elkerülésére. A lehúzó csavarok meggondolatlan és ellenőrizetlen utánhúzása azonban súlyosabb és végleges felszakadáshoz vagy csavar töréshez vezethet.
Kompresszor alap és tartó keret mozgásképe  
2. ábra A keret (felső, kék téglatest) és az alap mozgásviszonya (f1X)
 
A 3. ábrán a beton rétegek mozgásképén megfigyelhető, hogy a felső réteg a gépegység egyik oldalán részlegesen elvált. Mind a lengéskép, mind az ellenőrző számítás alapján megállapítható, hogy a gép rögzítését a csökkent tömeg már nem látja el megfelelően. Habár az ábrán nincs feltüntetve a motor és a kompresszor egység, a mozgásukról azonban megállapítható, hogy jelentősebb fáziskéséssel mozog a kerethez képest, mint ahogy a keret az alaphoz képest. Ez egyértelműsíti a fellazulás, felszakadás jelenségét.
Az alap merevségének megváltozásával nem csak a gép lengési jellemzői, de rezgés határértékeik besorolása is megváltozik. Megfelelő rögzítési funkció - hatásos rögzítő tömeg - nélkül az adott gerjesztőerő mellett magasabb rezgések jönnek létre. Ezek a rezgésszintek viszont nem hasonlíthatók össze az üzemszerű állapot kritériumaival, azaz például a kiegyensúlyozatlanság mértéke sem határozható meg egyértelműen. A gépegység javításához előbb szükséges a gépalap és rögzítés helyreállítása, majd a gépegység megfelelő szintű kiegyensúlyozása és tengelybeállítása.  
 
Kompresszor alap szintjeinek mozgásképe  
3. ábra Az alap három síkbeton rétegének mozgása (f1X) - a felső két réteg részlegesen elvált az alsó rétegtől
 

Az ODS-elemzés előnye

A feltárt hibákat elvileg hagyományos rezgésvizsgálattal is ki lehet mutatni, bár meglehetősen körülményes kielemezni a sérülés mértékét, az egyes hibák egymásra hatását, nem különben a vizsgálat eredményét, következtetéseit hathatósan átadni. Az ODS-vizsgálat (mozgó)képei egyértelműen és összefüggésében mutatják a hibák okát és helyét, általa pontosabban lehet meghatározni a szükséges javításokat, mértéküket.